Chociaż tworzenie planów terapeutycznych jest chlebem powszednim fizjoterapii, w codziennej praktyce często spotykamy się z sytuacją, gdy w prowadzeniu rehabilitacji pacjenta po urazie brak jest jasnej struktury, która zapewniałaby pożądany progres u pacjenta. Protokoły bądź też algorytmy terapeutyczne zalecane przez lekarzy (zwłaszcza po zabiegach operacyjnych) i związane z nimi wymagania dotyczące obciążenia (szczególnie po operacji) mogą do pewnego stopnia dostarczać wskazówek dotyczących struktury terapii w celu odzyskania funkcjonalności uszkodzonych tkanek. Dalsze ukierunkowanie postępowania terapeutycznego w odniesieniu do tolerancji obciążeń uszkodzonych struktur wynika także ze znajomości specyfiki faz gojenia się tkanek20. Na szczęście w progresywnie opracowywanych planach rehabilitacyjnych coraz częściej stosowane są podejścia funkcjonalne9.
W dalszej części artykułu zostanie przytoczony przykład treningu medycznego po kontuzji kończyny dolnej. Na jego podstawie omówione zostaną zależności pomiędzy gojeniem się tkanek, progresywnym modelem treningu regeneracyjnego15 oraz opartym na funkcjach algorytmem powrotu do aktywności (Return-to-Activity)9 (ryc. 1). Na różnych etapach rehabilitacji do treningu medycznego należy włączać w odpowiednich fazach czynniki mające istotne znaczenie dla dalszego postępowania leczniczego, które często nie są wdrażane z należytą konsekwencją2. Do czynników tych należy:
- zmniejszenie jakościowych deficytów w sekwencji ruchów, których zaniedbanie pociąga za sobą zwiększone ryzyko ponownych urazów. Postulat ten jest jednoznaczny z koniecznością ćwiczenia optymalnych wzorców ruchowych wykorzystywanych w życiu codziennym lub specyficznych dla konkretnej dyscypliny sportu;
- trening eksplozywnej aktywności nerwowo-mięśniowej;
- przeprowadzanie intensywnych treningów specyficznych dla określonej dyscypliny przed powrotem do sportu (Return to Sport). Należy przy tym pamiętać o zależności form obciążenia treningowego od fazy ostrej lub przewlekłej, w której znajduje się pacjent7. Tematyka ta zostanie omówiona bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu (5. poziom rehabilitacji).
Ryc. 1. przedstawia w sposób poglądowy przebieg i realizowane założenia w odniesieniu do postępów terapeutycznych z uwzględnieniem faz regeneracji tkanek, poziomów rehabilitacji oraz zorientowanej na funkcję kontroli skuteczności oddziaływań i wdrażanych środków rehabilitacyjnych. Należy zauważyć, że proces regeneracji rzadko przebiega w sposób liniowy. Z tego powodu zaprezentowany schemat nie jest sztywnym konstruktem teoretycznym opartym zero-jedynkowo na zależnościach przyczynowo-skutkowych. W sekwencji terapeutycznej dozwolona jest adekwatna progresja lub regresja obciążenia uzależniona od bardziej złożonych czynników, które zostaną przez nas przeanalizowane. Ten sposób postępowania jest wskazany aż do momentu, w którym zostanie ponownie odtworzona pełna funkcjonalność pacjenta. Takie myślenie zakłada wprowadzenie odpowiedniej progresji zgodnie z czynionymi postępami, nie wykluczając regresji, jeżeli jest ona w danym momencie wskazana. Także okresy pozornego przestoju (zatrzymania się w określonym stadium treningu medycznego) uzależnione są od aktualnego stanu pacjenta, jego zdolności do uczenia się czynności motorycznych i potencjału adaptacyjnego; z tego powodu czas ich trwania może się indywidualnie różnić, w zależności od konkretnej sytuacji.