Rehabilitacja z wykorzystaniem muzyki poprawia stan pacjentów po udarze i w chorobie Parkinsona

Neurorehabilitacja oparta na muzyce jest znana i praktykowana od ponad 20 lat. W tym czasie zaobserwowano, w jaki sposób rytmiczna muzyka poprawia zdolności ruchowe u pacjentów po przebytym udarze oraz w przebiegu choroby Parkinsona.
Article Image

Jest ona także skuteczna we wspomaganiu rehabilitacji zaburzeń sensomotorycznych, językowych i poznawczych. Autorzy opracowanego niedawno przeglądu zwrócili uwagę na znaczenie rytmicznej muzyki w aspektach, które do tej pory były słabiej reprezentowane w badaniach naukowych, takich jak wykorzystanie jej w terapii autyzmu.

Zauważono również, że połączenie rytmicznej muzyki instrumentalnej z wyobrażeniami ruchowymi daje lepsze rezultaty, najprawdopodobniej ze względu na oddziaływanie multisensoryczne, wzmacniające konsolidację reprezentacji w mózgu.

Światowa Federacja Neurorehabilitacji zachęca do stosowania neurologicznej terapii muzyką jako formy usprawniania pacjentów opartej na dowodach naukowych. 

Bibliografia
  • NeuroRehabilitation, vol. 48, no. 2, 2021, doi: 10.3233/NRE-208014
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl