Wzór chodu pozwala rozpoznać rodzaj demencji

Różne rodzaje demencji związane są z różnymi uszkodzeniami mózgu.
Article Image

Wiadomo, że w chorobie Alzheimera uszkodzenia rozpoczynają się w hipokampie – obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć. Natomiast w przypadku otępienia z ciałami Lewy’ego uszkodzenia lokalizują się głównie w obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę ruchów.

Badacze z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania) przeprowadzili badanie korelacji rodzaju demencji ze stereotypem chodu.

Grupę 110 osób w wieku ponad 65 lat podzielono na trzy podgrupy:

  • 29 osób z łagodną demencją (grupa kontrolna),
  • 36 osób z początkową fazą choroby Alzheimera
  • oraz 45 osób z początkową fazą otępienia z ciałami Lewy’ego.

Badane osoby chodziły z normalną prędkością po bieżni wyposażonej w tysiące czujników. Okazało się, że z prawdopodobieństwem 60% można było powiązać wzorzec chodu z określonym rodzajem demencji.

W przypadku choroby Alzheimera był to krok równy, o stałej długości, natomiast u chorych na otępienie z ciałami Lewy’ego chód był nierówny, asymetryczny.

Badacze twierdzą, że ich wyniki otwierają nowe możliwości wczesnego diagnozowania rodzaju demencji. To ważny temat, gdyż demencja dotyka 5-8% globalnej populacji w wieku ponad 60 lat.

Bibliografia
  • www.medicalnewstoday.com
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl