Bakterie uszkadzają krążki międzykręgowych

Na łamach „Oxidative Medicine and Cellular Longevity” zostało opublikowane badanie chińskich uczonych podejmujące tematykę zależności między obecnością bakterii Propionibacterium acnes a uszkodzeniami krążków międzykręgowych.
Article Image

Propionibacterium acnes jest gatunkiem bakterii odpowiedzialnym za występowanie trądziku. Okazuje się jednak, że bakteria ta jest najprawdopodobniej związana również z uszkodzeniami krążków międzykręgowych i przepuklinami dyskowymi, szczególnie u młodszych pacjentów.

Już wcześniejsze badania wykazały obecność P. acnes w 26,25% uszkodzonych krążków międzykręgowych, obecne zaś potwierdziły ich szkodliwe działanie w tej lokalizacji.

Jako organizm beztlenowy Propionibacterium acnes szczególnie chętnie osiedla się w jądrach miażdżystych krążków międzykręgowych. W przeciwieństwie do innych bakterii, takich jak Staphylococcus aureus, nie powoduje bezpośredniego stanu zapalnego. Zgodnie z hipotezą P. acnes odpowiada za programowaną śmierć komórek jądra miażdżystego. Nie jest to jednak forma typowej apoptozy, lecz piroptoza. Ta postać programowanej śmierci komórkowej jest groźniejsza od apoptozy, ponieważ komórki ulegające piroptozie uwalniają znaczne ilości interleukin, które odpowiadają za dalsze uszkodzenia zapalne. Dlatego piroptozę nazywa się „zapalnym programem śmierci komórkowej”.

Naukowcy w badaniach na szczurach udowodnili zachodzenie piroptozy w krążkach międzykręgowych, do których wprowadzono P. acnes. Zaatakowane krążki międzykręgowe ulegały zdecydowanie większym zmianom zwyrodnieniowym niż zdrowe. Potwierdzono także zależność między obecnością tej bakterii a przepuklinami dyskowymi. Choroby krążków międzykręgowych mają złożoną i nie do końca wyjaśnioną etiologię. Wśród czynników chorobotwórczych najczęściej wymienia się nadmierne działanie sił ścinających, niewłaściwe obciążenia wynikające z zaburzeń posturalnych, predyspozycje genetyczne oraz aspekty biochemiczne.

Odkrycie czynnika bakteryjnego, a w szczególności mechanizmu uszkadzania krążka międzykręgowego, rzuca nowe światło na etiologię, diagnostykę i terapię pacjentów. Najprawdopodobniej w niektórych przypadkach postępowanie lecznicze będzie musiało zostać zrewidowane po uwzględnieniu najnowszych doniesień badawczych. Mają one szczególne netznaczenie w odniesieniu do osób młodych z licznymi przepuklinami, które trudno jest wyjaśnić, odnosząc się do czynników mechanicznych. Także w diagnozie i postępowaniu fizjoterapeutycznym powinno się brać pod uwagę występowanie bakteryjnego czynnika etiologicznego, jeżeli występują ku temu odpowiednie przesłanki.

Bibliografia
  • „Oxidative Medicine and Cellular Longevity”, https://doi.org/10.1155/2021/4657014
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl