W najnowszym numerze zwracamy szczególną uwagę na tekst o punktach spustowych. Czym się charakteryzują? Jak powstają i gdzie najczęściej występują? Co wiadomo o punktach spustowych w różnych chorobach neurologicznych? Warto również zapoznać się z metodami terapii stosowanymi przez autora, które w Polsce są mało znane.
W dziale Ortopedia zamieściliśmy artykuł będący studium przypadku pracy z ostrą fazą urazu zgodnie z koncepcją osteopatii biodynamicznej. To bardzo specyficzny sposób prowadzenia terapii, bazujący m.in. na rozwoju embrionalnym i pracy z płynami. Podejście to wypracowało swój własny słownik, w którym znajdują się takie pojęcia, jak „prowadzenie płynów”, „zapłon” itp. Jak dowodzi autorka, osiągane efekty często przechodzą oczekiwania pacjentów i samych terapeutów.
Polecamy też dwa artykuły o tym, jak fizjoterapeuta może pomóc kobietom, którym zaczyna dokuczać nietrzymanie moczu. To częsty, bardzo ważny problem – obniża się bowiem jakość życia pacjentek, zakłócona zostaje ich praca, podróżowanie, zajęcia rekreacyjne czy współżycie seksualne.
Poza tym numer zawiera ciekawe treści dotyczące terapii stawu krzyżowo-biodrowego, autyzmu, tapingu w sporcie oraz wiele innych.
Miłej lektury!