W ostatnich dekadach rośnie wiedza o wpływie pól magnetycznych na organizm. Raport w tym numerze poświęcamy właśnie tej metodzie fizykoterapeutycznej.
Ból rzepkowo-udowy często wiąże się ze zmniejszonym zakresu ruchu stawów kończyny dolnej. Naukowcy z Holandii stworzyli plany interwencji zależne od wykrytych ograniczeń, które opisujemy w dziale Ortopedia. Obok artykuł na temat barku zamrożonego - przebieg i patofizjologia, rozpoznawanie oraz leczenie metodą hydrodylatacji.
Do fizjoterapeutów trafiają czasem osoby z poważnymi patologiami (nowotwór lub złamanie kręgosłupa czy zespół końskiego ogona). Duńscy naukowcy zbadali, jak częste są takie przypadki. Holenderskie badanie miało wykazać, jakie czynniki decydują o zakresie upośledzenia w jednostronnym spastycznym porażeniu mózgowym - artykuł w Pediatrii.
W Neurologii tekst o łagodnych napadowych położeniowych zawrotach głowy – ich patofizjologii, rozpoznawaniu i leczeniu tzw. manewrem Epleya. Obok artykuł o elektrodiagnostyce i roli jaką odgrywa przy pierwotnych zaburzeniach mięśniowych.
Sport poświęcamy znaczeniu aktywności fizycznej w leczeniu osób z nadwagą i otyłością oraz przeglądowi badań oceniającemu trening na dysku i taping w leczeniu niestabilności stawu skokowego po jego skręceniu.
W Internie artykuł na temat znaczenia krwi w klasycznej osteopatii oraz przegląd badań nad skutecznością przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów w leczeniu suchości jamy ustnej po radioterapii raka głowy lub szyi.
Inne aspekty fizjoterapii skupiają się na kwestii problemów zdrowia psychicznego. Jest to dziedzina, w której fizjoterapeuci mogą wiele zdziałać dla dobra pacjentów!
Zapraszam do lektury!